9 września ruszyła czwarta edycja akcji „Kultura Na Widoku”, której celem jest zwrócenie uwagi na bogactwo zasobów legalnych źródeł, wyrównywanie szans w dostępie do kultury i zachęta do korzystania z kultury w sposób uczciwy. W ramach programu Fundacja Legalna Kultura udostępnia ponad tysiąc utworów – muzykę, filmy, książki i audiobooki oraz zaprasza na wirtualną wizytę w najciekawszych muzeach świata.

Wszystkie utwory w czasie trwania akcji są bezpłatne lub w preferencyjnych cenach. Kultura Na Widoku wychodzi naprzeciw współczesnemu odbiorcy, który coraz częściej korzysta z kultury w formie cyfrowej, szukając muzyki, filmów i książek w Internecie. Jak dowodzą badania brak wiedzy o bogactwie legalnych zasobów powoduje, że Polacy (często nieświadomie) sięgają do pirackich serwisów. Legalna Kultura udostępniając utwory w atrakcyjnych cenach lub bezpłatnie, pragnie zwrócić uwagę na źródła, które dają dostęp do kultury w sposób zgodny z prawem i wolą twórców. Utwory udostępniane w Kulturze Na Widoku są bardzo zróżnicowane i adresowane do niemal wszystkich grup wiekowych. Można je pobierać łatwo, szybko i wygodnie – wystarczy smartfon, tablet czy laptop. Co więcej KNW prezentuje bogactwo polskich i światowych muzeów, pozwalających na kontemplację swoich dzieł w Internecie i wirtualnych spacerów po swoich wnętrzach (bez kolejek i tłoku). Muzea to już dawno nie są smutne budynki z zakurzonymi eksponatami! Sprawdźcie sami. MOMA, Tate Galery i Ermitaż czekają. Kultura Na Widoku ma na celu również zachęcenie do korzystania z legalnych źródeł kultury. Z badań zleconych przez Stowarzyszenie Kreatywna Polska, wynika, że Polacy wydali w zeszłym roku 900 milionów w pirackich serwisach, często nie zdając sobie sprawy, że korzystają z nielegalnych źródeł. Straty polskiej gospodarki z powodu piractwa internetowego w 2016 roku wyniosły ponad 3 mld zł utraconego PKB. To suma, za którą można pokryć około 30 procent rocznych wydatków państwa na kulturę i media lub kupić cztery książki czy bilety do kina dla każdego Polaka. To także 27,5 tysiąca utraconych miejsc pracy i 836 mln zł rocznie strat dla Skarbu Państwa (ta kwota wystarczyłaby na zasilenie bibliotek w ponad 33 mln książek), dlatego tak ważne jest, by pieniądze odbiorców nie trafiały do podejrzanych serwisów, które funkcjonują dzięki kradzieży cudzego dorobku. Warto korzystać z miejsc, które udostępniają kulturę zgodnie z prawem i wolą twórców.
Akcja potrwa do 8 października 2017. Projekt jest dofinansowany przez: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Państwowy Instytut Sztuki Filmowej i Narodowe Centrum Kultury.

legalna kultura