Szanowni Państwo,

przed nami jedna z najważniejszych dat w kalendarzu – 3 maja. W tym roku Święto Konstytucji nabiera szczególnego znaczenia. W tym trudnym czasie – pandemii i „zawieruchy” politycznej szczególnie istotna jest nasza jedność. Nie możemy niestety tak licznie, jak w poprzednich latach spotykać się na uroczystościach patriotycznych, możemy jednak w domowym zaciszu pomyśleć o tym, co istotne dla naszej Ojczyzny.

Konstytucja 3. Maja, której rocznicę uchwalenia obchodzimy w tę niedzielę, była niewątpliwie przełomowym momentem w historii Polski z punktu widzenia budowania wspólnoty, która ma określony system wartości, powiązany z tożsamością. Ten system jest wyrażany między innymi w Ustawie Zasadniczej, którą należy chronić i której należy przestrzegać. Istotę nowoczesnego państwa stanowi m.in. poszanowanie dla autonomii jednostki – jej godności, nienaruszalności przestrzeni prywatnej, swobody działania... Dbamy o to także na poziomie gminnym. Będąc burmistrzem staram się pełnić funkcję przede wszystkim jednoczącą naszych mieszkańców, ale także stać na straży prawa bazując na interpretacji konstytucjonalistów czy uznanych prawników, a nie polityków.

Dziękując za Państwa wsparcie życzę spokojnego weekendu majowego. Ubolewam, że jak na krośnieńską tradycję przystało, 2 maja, w Dniu Flagi nie możemy podjąć kolejnej próby bicia rekordu jej długości. Zachęcam jednak do tego, by Biało-Czerwona pojawiła się na naszych balkonach, domach, czy w oknach, tak, by w każdy możliwy sposób okazać szacunek dla tego symbolu polskości.

Marek Cebula,

Burmistrz Krosna Odrzańskiego