• Platforma Zakupowa

  Wychodząc naprzeciw zmianom prawnym, które wymuszają elektronizację zamówień publicznych Urząd Miasta w Krośnie Odrzańskim uruchomił Platformę Zakupową

 • Zmiany w opłatach za odpady komunalne

  Od 1 maja obowiązywać będzie nowy system naliczania opłat za odpady komunalne. Zachęcamy do lektury przygotowanych informacji, gdzie w formie pytań i odpowiedzi wyjaśniamy szczegóły związane z funkcjonowaniem nowego systemu.

 • INFORMACJA NA TEMAT UŻYTKOWANIA WIECZYSTEGO

  Od 1 stycznia 2019 r., zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów

 • KORONAWIRUS - Komunikaty Urzędu
 • Krośnieński Parasol Antykryzysowy

  Rada Miejska w Krośnie Odrzańskim na wniosek Burmistrza Marka Cebuli przyjęła pakiet pomocy dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na terenie Gminy Krosno Odrzańskie. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami.

 • Transportowy raj podatkowy

  Dzięki temu, wysokość stawek podatku od środków transportowych obowiązujących na terenie Gminy Krosno Odrzańskie od 1 stycznia 2016 r., będzie konkurencyjna nie tylko na terenie Województwa Lubuskiego, ale również na terenie kraju.

 • ODREaguj w Krośnie!

  Szukasz pomysłu na weekendowy relaks? Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej poświęconej prezentacji ofert spędzania wolnego czasu w Krośnie Odrzańskim i okolicach!

KROSNO ODRZAŃSKIE
 
Krosno Odrzańskie jest malowniczo położonym miastem usytuowanym w dorzeczu Odry, w środkowo-zachodniej części województwa lubuskiego, 30 km od granicy polsko-niemieckiej. Gmina Krosno Odrzańskie zajmuje obszar 21.152 ha, który podzielony jest na  19 sołectw. 
Krosno Odrzańskie należy do grona najstarszych polskich miast. W 2005 r. minęło 1000 lat od pierwszej pisemnej wzmianki o mieście zapisanej w kronice Thietmara. Wśród zachowanych zabytków architektury szczególną rolę odgrywa Zamek Piastowski, w którego murach w XIII wieku przebywał Henryk Brodaty wraz z królową Jadwigą. Bogata na przestrzeni wieków historia, nie okazała się łaskawa dla Krosna Odrzańskiego. Burzliwe dzieje miasta, groźne powodzie (1306 r., 1311r., 1317 r.) i pożary (1481 r., 1631 r., 1641 r.) niszczyły jego zabudowę i pozbawiły wielu pamiątek przeszłości. Spośród innych ocalałych zabytków architektury turyści mogą między innymi podziwiać Farę Maryjną, kościół p.w. św. Andrzeja,  kamieniczki, fragment murów obronnych, późnogotycki kościół w Czetowicach.
 
Ciekawa rzeźba terenu, występowanie licznych akwenów, duże zalesienie (47% pow.), a także dogodny układ połączeń drogowych sprawiają, że Gmina Krosno Odrzańskie jest miejscem atrakcyjnym turystycznie. To kraina jezior, rzek i lasów. Charakterystyczne ukształtowanie powierzchni – liczne pagórki, wzgórza, doliny, mozaiki pól, łąk, stawów  i lasów zachęcają do pieszych i rowerowych wycieczek.  W krajobraz miasta wplata się Odra, która dzieli Krosno na dwie części: dolne zabytkowe stare miasto i górne – centrum administracyjne i mieszkaniowe. Łączy je okazały, ponad stuletni most wzniesiony w 1905 roku – sto lat później w Krośnie Odrzańskim obchodzono hucznie jego urodziny. 
 
U nabrzeża usytuowany jest port rzeczny, który wraz z Zamkiem Piastowskim i bulwarem spacerowym tworzy kompleks portowo – zamkowy. Doskonałym miejscem do spacerów jest również znajdujący się w górnej części miasta plac rekreacyjny. Jego duża powierzchnia, strefa zieleni, fontanna, staw oraz alejki stwarzają odpowiedni klimat na organizację imprez kulturalnych i turystycznych. Istniejący na terenie byłej jednostki wojskowej plac miejski stanowi jednocześnie siedzibę wielu instytucji administracji państwowej i samorządowej. 
 
Infrastruktura turystyczna gminy Krosno Odrzańskie sprzyja aktywnemu wypoczynkowi. Pobliskie jeziora w Łochowicach i Osiecznicy zachęcają do letniego relaksu na odnowionych plażach, na które można bezpiecznie dotrzeć ścieżkami rowerowymi. Liczne rzeki, jeziora i stawy hodowlane to raj dla wędkarzy. Okoliczne lasy, bogate w zwierzynę i runo leśne są doskonałym miejscem zarówno na udane polowanie, jak  i grzybobranie. 
Część Gminy (275 ha) znajduje się na terenie Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego, utworzonego w 1996 roku. Park należy do Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego. Jest on swoistym skansenem rzeźby polodowcowej.
 
Rzeka Odra przepływająca przez Krosno Odrzańskie jest jednym z głównych ciągów  żeglugi śródlądowej w Polsce. Wciąż rozwijająca się infrastruktura dotycząca tej majestatycznej rzeki powoduje, że cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem wśród turystów. W planach rozwoju miasta znajdują się także pole namiotowe, przystań dla kajaków, modernizacja już istniejącego portu czy wypożyczalnia rowerów. 
Zawijając do Krosna Odrzańskiego żaden z turystów się nie rozczaruje. Miasto ma do zaoferowania liczne punkty gastronomiczne, hotelowe i usługowe. Znajduje się w nim węzeł szlaków turystycznych zarówno rowerowych, pieszych jak i konnych. 
 
Niepowtarzalny klimat, wyjątkowe okoliczności przyrody i przyjazna atmosfera sprawiają, że wszyscy, którzy odwiedzą nasze miasto z chęcią powrócą tu w przyszłości. Bo Krosno Odrzańskie od razu urzeka...
 
 
ZAMEK PIASTOWSKI
Poniżej ulotka zamku

ulotka zamkowa - po niemiecku ulotka zamkowa - po polsku