W ostatnią sobotę czerwca rusza sezon na plaży w podkrośnieńskich Łochowicach. Mimo obostrzeń miejsca nie zabraknie dla nikogo, mimo, że po tym, jak kąpielisko znalazło się w unijnym raporcie środowiskowym, jego popularność na pewno wrośnie.

Jezioro Glibiel w Łochowicach (gmina Krosno Odrzańskie) znalazło się w grupie zaledwie sześciu kąpielisk spełniających najbardziej rygorystyczne unijne normy „doskonałej” jakości wody. Woda jest monitorowana od 2014 roku i za każdym razem spełniamy te wymogi – mówi z dumą Tomasz Struk, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Krośnie Odrzańskim. Pozostaje więc pytanie, czy w dobie rygorystycznych obostrzeń duża liczba plażowiczów odwiedzających Łochowice i w tym roku zmieści się na terenie ośrodka? I tutaj zaskoczenie. Tak. Powiększyliśmy teren o kilka hektarów i nawet stosując zasadę jedna osoba na 4 metry kwadratowe (za wyjątkiem rodzin) nie martwimy się o kolejki przed kasami – zaznacza. Kolejny rok z rzędu teren jest doposażany w nowe elementy urozmaicające spędzany tam czas. Jest plac zabaw dla dzieci, zmieniono lokalizację zjeżdżalni, wymieniono deski na pomoście, nawieziono tony nowego piasku. Na gości czekają rowery wodne, kajaki, jest mała gastronomia.
Wątek dotyczący jakości wody jest bardzo ważny. Przypomnijmy, że w gminie Krosno Odrzańskie, sukcesywnie, od ponad 10 lat realizowane są projekty, których kluczowym zadaniem jest ochrona środowiska. Burmistrz Marek Cebula wymieniając kilka z nich (największy projekt wodociągowo-kanalizacyjny, system monitorowania wywożonych odpadów, akcje związane z segregacją, ploggingi) podkreśla, że świadomość ekologiczna mieszkańców gminy Krosno Odrzańskie jest duża, że wszyscy przyczyniają się do ochrony przyrody. Wdrożenie przepisów Unii Europejskiej przyczyniło się do znacznej poprawy jakości wody w kąpieliskach w Europie - czytamy w unijnym raporcie. Skuteczne monitorowanie i zarządzanie, w połączeniu z inwestycjami w oczyszczanie ścieków komunalnych, doprowadziły do radykalnego ograniczenia ilości nieoczyszczonych lub częściowo przetworzonych odpadów komunalnych i przemysłowych, które trafiają do wody. Zgodnie z przepisami władze lokalne pobierają próbki wody podczas sezonu kąpielowego w oficjalnie wyznaczonych kąpieliskach. Próbki analizuje się pod kątem dwóch rodzajów bakterii, które są oznaką zanieczyszczenia pochodzącego z kanalizacji lub od zwierząt gospodarskich.
Krośnianom przypominamy, że na kąpielisko w Łochowicach można dotrzeć rowerem poruszając się bezpiecznie po ścieżkach rowerowych. Ta, od strony ul. Wakacyjnej była już dobrze znana od lat. W ubiegłym roku zakończono jednak także budowę ścieżki rowerowej biegnącej od ul. Kościuszki. Powstała w ten sposób tzw. „pętla łochowicka”, która doskonale nadaje się na rodzinne eskapady.