Połowa mieszkańców powiatu krośnieńskiego jest już zaszczepiona przynajmniej jedną dawką szczepionki przeciwko COVID-19. Masowe punkty szczepień działają i czekają na kolejne osoby.

Początkowe tempo było rekordowe, w ciągu 2 dni zaszczepiono ponad 1100 osób w dwóch punktach – w Krośnie Odrzańskim i Gubinie. Kolejne dni pokazały, że nie spada i w ciągu dwóch tygodni pierwszą dawkę przyjęło prawie 23 tysiące osób. Starosta Grzegorz Garczyński przytacza liczby, które nie pozostawiają złudzeń - na terenie powiatu mieszkają 43 974 osoby pełnoletnie, co oznacza, że ponad połowa pełnoletnich mieszkańców powiatu została już zaszczepiona co najmniej jedną dawką, w różnych punktach szczepień. Z kolei dwoma dawkami zaszczepiono dotychczas ponad 5000 osób.
Wielkim orędownikiem szczepień jest burmistrz Krosna Odrzańskiego, Marek Cebula, który namawia do zapisywania się poprzez różne „kanały”. Do dyspozycji jest całodobowa i bezpłatna infolinia 989, elektroniczna e-Rejestracja (pacjent.gov.pl), wysłanie wiadomości SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie, ale także numery telefonów uruchomione przez szpital (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-12.00) 516 453 849 i 517 062 735. W Krośnie Odrzańskim można zapisać się na szczepienia m.in. szczepionką mRNA firmy Moderna, która, podobnie jak Pfizer uważana jest za preparat nowej generacji, w którym kwas rybonukleinowy (RNA) wykorzystywany jest jako matryca do produkcji białek wirusowych. Białka te mają za zadanie wywołać produkcję przeciwciał, które następnie przekazywane są do naszego układu immunologicznego. Co ważne, mRNA nie wnika do jądra komórkowego, gdzie znajduje się nasz materiał genetyczny (DNA), w związku z czym szczepionka nie ma możliwości wpływania na nasz genom. Wbrew powszechnym obawom szczepionka mRNA jest bezpieczna, nie wywołuje choroby COVID-19 i jest wysoce immunogenna. Warto także pamiętać o tym, że cząsteczka RNA po stworzeniu białka zostaje degradowana, a układ immunologiczny niemal natychmiast reaguje produkcją przeciwciał.