Rok 2022 przyniósł wiele zmian w funkcjonowaniu zarówno indywidulanych gospodarstw domowych, jak i samorządów. Jednym z wrażliwych obszarów jest ten związany z odpadami komunalnymi. Zmieniające się dynamicznie i niezależnie od samorządów przepisy prawa, rosnące opłaty w zakładach zagospodarowania odpadów, wzrost cen obserwowany na każdym kroku – to wszystko rodzi konieczność podejmowania działań zaradczych.

Po tym jak w 2021 roku zmieniono prawo, po dokonaniu symulacji opłat, a także wiedząc, że ceny za wywóz śmieci będą nadal rosnąć, Rada Miejska w Krośnie Odrzańskim zdecydowała się na powrót do sposobu rozliczania „od osoby”.

Wielu z Państwa może zdziwić ta decyzja, jednak zapewniamy, że jest ona przemyślana. Gdybyśmy pozostali przy metodzie „od wody”, po tym, jak zmieniły się przepisy, wzrost cen byłby ogromny. Dużo większy niż ten, który odnotuje część z Państwa teraz. Część – bowiem dla większości przyjęte przez nas rozwiązania będą bardziej korzystne finansowo.

Dzięki rozważnemu podejściu do problemu możemy wprowadzić stawkę, która jest mniejsza niż te w okolicznych gminach powiatu krośnieńskiego, a w całym województwie lubuskim lokuje nas w dolnej części tabeli opłat.

Do mieszkańców trafiają właśnie nowe druki deklaracji, w której trzeba odnieść się do liczby osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe i pomnożyć ją przez stawkę 31,00 zł. Podobnie jak ostatnio właściciele domów jednorodzinnych zobowiązani są dostarczyć wypełnione druki do 10 lutego 2022 r. do Urzędu Miasta w Krośnie Odrzańskim, ul. Parkowa 1 (będzie przygotowany specjalny pojemnik na druki przy wejściu do budynku A) lub skorzystać z drogi elektronicznej (wysyłając podpisany skan na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Mieszkańcom bloków nowe naliczenie opłaty za odpady przekażą zarządcy nieruchomości, którzy również są zobowiązani do złożenia w magistracie do 10 lutego deklaracji za poszczególne wspólnoty mieszkaniowe.

W przypadku pytań do Państwa dyspozycji pozostają pracownicy Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, Ochrony Środowiska i Rolnictwa pod nr tel. 68 410 97 68 i 68 410 97 77.

Jednocześnie informujemy, że ustawodawca wreszcie umożliwił Gminie kontrolę liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość. Będziemy z tego prawa korzystać, dlatego apelujemy i prosimy o podawanie prawdziwych danych w deklaracjach o wysokości opłat za odbiór odpadów komunalnych.

DRUK DEKLARACJI proszę pobrać z linku [POBIERZ]

DEKLARACJĘ MOŻNA ZŁOŻYĆ ZA POMOCĄ PLATFORMY ePUAP [LINK]