Spotkania przygotowanego z takim rozmachem jeszcze w Krośnie Odrzańskim nie było. A wszystko z myślą o mieszkańcach, którzy 3 marca w Hali Sportowo-Widowiskowej mogli poznać przyszłość Gminy – zarówno tę najbliższą, jak i nieco bardziej odległą, a także poznać wizję dalszego rozwoju.

Spotkanie z cyklu Gmina Przyszłości rozpoczęło się o godz. 18. Wówczas burmistrz Marek Cebula, przy dźwiękach szlagieru AC/DC powitał licznie zgromadzonych mieszkańców oraz zaproszonych gości. Wszystko, łącznie z oprawą, miało być w tym roku jeszcze lepsze, niż w latach ubiegłych. Tak jak sama Gmina, która notuje systematyczny rozwój. Potwierdziło to podsumowanie przedstawiające ostatnie osiągnięcia samorządu. Realizacja kolejnych inwestycji, w tym największej w dotychczasowej historii Gminy, czyli „Uporządkowania gospodarki ściekowej w Aglomeracji Krosno Odrzańskie”, ofensywa promocyjna, stworzenie rozpoznawalnej marki to tylko niektóre z nich. A wszystko to przy sukcesywnym obniżaniu długu oraz pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Liczby nie kłamią. W ciągu ostatnich lat Gmina Krosno Odrzańskie zrealizowała projekty unijne za kwotę blisko 85 mln zł, pozyskując na ten cel ponad 50 mln zł dofinansowania. Jednocześnie Gmina spłaciła ponad 18,5 miliona zł zadłużenia wraz z odsetkami.

Wizja dalszego rozwoju – to jednak główny temat spotkania. Burmistrz Marek Cebula przedstawił arcyważny dokument jakim jest „Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego Gminy Krosno Odrzańskie na lata 2016-2025”. Została w nim określona wizja oraz misja Gminy. Prowadzą one do wyznaczenia celów strategicznych w trzech domenach:
1. Atrakcyjność inwestycyjna
2. Jakość życia i kapitał społeczny
3. Środowisko i turystyka
Zasadniczym kierunkiem rozwoju Gminy Krosno Odrzańskie jest tworzenie otoczenia dla budowy nowoczesnej gospodarki. W dokumencie zostało przedstawionych ponadto 16 celów operacyjnych do których przypisano konkretne zadania. Z całym dokumentem możecie się Państwo zapoznać klikając TUTAJ.
Jednocześnie przypominamy, że 10 marca o godz. 17.00 w Sali 1000-lecia Urzędu Miasta odbędzie się spotkanie konsultacyjne podczas którego każdy mieszkaniec będzie mógł wyrazić swoją opinię na temat treści dokumentu. O pozostałych formach konsultacji piszemy TUTAJ (http://www.krosnoodrzanskie.pl/153-strategia-rozwoju-gminy-wyraz-swoja-opinie).
Rewitalizacja – to kolejny ważny punkt spotkania. Zastępca Burmistrza, Grzegorz Garczyński, przedstawił jej możliwe koncepcje oraz przedstawił jej szerszy kontekst, który nie wiąże się obecnie jedynie z remontami czy odbudową. To zagadnienie o wiele bardziej złożone, obejmujące sferę gospodarczą, przestrzeń miejską oraz aspekt społeczny. Było to widoczne także podczas konsultacji prowadzonych wśród mieszkańców.
Rybobranie w tym roku zapowiada się naprawdę wyjątkowo. Na spotkaniu poznaliśmy gwiazdy tegorocznej edycji – zespoły Lady Pank i Loka oraz solistkę Halinę Frąckowiak. Ponadto, tradycyjnie już Robert Makłowicz, przepyszne ryby i loteria fantowa. Więcej szczegółów już w wkrótce.
Podczas spotkania poznaliśmy także zwycięskie projekty wybrane głosami mieszkańców w ramach tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. A była ona rekordowa, dlatego finał doczekał się naprawdę widowiskowej oprawy. Listę zwycięskich wniosków można znaleźć TUTAJ.
Tak wyjątkowe spotkanie musiało mieć także wyjątkowy finał. Rewelacyjny występ dał Conrado Yanes, zwycięzca X edycji programu Must Be The Music.
Obszerną relację ze spotkania Gmina Przyszłości można zobaczyć na kanale Youtube Krośnieńskiej TV.

Gmina Przyszłości: spotkanie na miarę XXI wieku - 04.03.2016 r. - krosno24.tv
Budżet Obywatelski: emocje sięgały zenitu! - 04.03.2016 r. - krosno24.tv
Rybobranie 2016: zapowiada się HIT! - 04.03.2016 r. - krosno24.tv
Gmina Przyszłości, spotkanie jakiego Krosno jeszcze nie widziało - 04.03.2016 r. - krosno24.tv