Jak co roku, pierwsze wiosenne dni przypominają nam o tragicznych wydarzeniach w historii Narodu Polskiego. 76 lat temu, 10 kwietnia 1940 roku na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR, 21 768 obywateli polskich zginęło przez strzał w tył głowy z rąk radzieckiej policji politycznej – NKWD.

Ciała ofiar – oficerów i żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy innych służb mundurowych, a także naukowców, lekarzy, prawników, nauczycieli, przedsiębiorców – spoczęły w masowych mogiłach w lasach w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni i innych, na terenie Związku Radzieckiego. Rozstrzeliwania odbyły się w tajemnicy, lecz już trzy lata po zbrodni odkryto pierwsze masowe groby Polaków. Władze ZSRR początkowo utrzymywały, iż nie ponoszą odpowiedzialności za ten straszliwy mord i przyznały się do niego dopiero w 1990 roku.
Mieszkańcy Krosna Odrzańskiego będą mieli możliwość złożyć hołd poległym podczas uroczystości patriotycznych, które odbędą się 8 kwietnia 2016 r. od godziny 12.00 (a nie od godz. 11.00, jak podano w zaproszeniach) na krośnieńskim Cmentarzu Komunalnym.
Na uroczystości z okazji 76. Rocznicy Mordu Katyńskiego oraz II Deportacji Polaków na Sybir zapraszają Marek Cebula - Burmistrz Krosna Odrzańskiego, ppłk Jarosław Szczypiorski – Dowódca Garnizonu Krosno Odrzańskie oraz Daniela Otlewska – Prezes Związku Sybiraków. Uroczystość uświetni Kompania Honorowa 5 Kresowego Batalionu Saperów. Swoją obecnością okażmy naszą pamięć o ofiarach radzieckiego ludobójstwa i nie pozwólmy przyszłym pokoleniom zapomnieć o tych czarnych kartach polskiej historii.