Flotylla XXI Flisu Odrzańskiego wyruszyła 25 czerwca z Kędzierzyna Koźle. 9 lipca wpłynie do Szczecina, po pokonaniu szlaku wodnego o długości 655 km (harmonogram w załączniku). Biegnie on przez teren czterech województw: opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego. W każdej z miejscowości nadodrzańskich witany jest niezwykle gorąco. Mieszkańcy często przygotowują okolicznościowe festyny promujące przy tej okazji potencjał turystyczny ich małych ojczyzn.
W Gminie Krosno Odrzańskie Flisaków powitamy w niedzielę, 3 lipca w Gostchorzu. Z tej okazji organizatorzy zapraszają na okolicznościowy festyn połączony z akcją charytatywną, który rozpocznie się o godz. 13.00. W programie m.in. pokazy taneczne, loteria, kiermasz, zabawy dla dzieci, pokazy OSP i wiele innych atrakcji. O godz. 16.00 nastąpi powitanie Flisaków nad brzegiem Odry.
Tegoroczna XXI edycja Flisu Odrzańskiego udowodnia, że niesie on ze sobą treści ponadczasowe – rozwój współpracy transgranicznej, ochronę środowiska przyrodniczego, promocję turystyki i rekreacji oraz idei budowy korytarza transportowego, dla którego Odra będzie główną osią. W tym roku jest także „wołaniem o pomoc” w przywróceniu żeglowności Odry. Bez regulacji Odry poprzez m.in. budowę kolejnych stopni wodnych nie będzie możliwe doprowadzenie rzeki do IV klasy żeglowności. Szczególnie istotne jest przyspieszenie budowy stopnia wodnego w Malczycach. Należy wspólnie przeciwdziałać postępującej erozji dennej, która bezpośrednio poniżej stopnia w Brzegu Dolnym sięgając aż do Ścinawy, spowodowała obniżenie zwierciadła wody w Odrze o ok. 2,5 m
Popularyzacja odrzańskiego szlaku wodnego, od Dolnego Śląska po Pomorze Zachodnie, trwa nieprzerwanie od 1996 roku, kiedy to flisacy będący symbolem żeglowności Odry, przepłynęli wodnym szlakiem, witając na końcu swojej drogi mieszkańców Szczecina. Idea zapoczątkowana przed dwoma dekadami przynosi wymierne efekty. Realizowane projekty związane z zagospodarowaniem rzeki zmieniają oblicza nadodrzańskich gmin.
Organizatorami imprezy są Liga Morska i Rzeczna, Stowarzyszenie na Rzecz Miast i Gmin Nadodrzańskich, Urzędy Marszałkowskie Województw Nadodrzańskich, Fundacja Flis Odrzański.

HARMONOGRAM FLISU ODRZANSKIEGO 2016 z dnia 31.05.2016

13495599 1103156523077848 6499010720268564897 o