W związku ze zbliżającymi się konsultacjami społecznymi dotyczącymi zmiany nazw ulic Komisja doraźna Rady Miejskiej, przy wsparciu historyków: Pana Jerzego Szymczaka i Pana Tomasza Struka wypracowała nazwy, które poddane zostaną pod opinię mieszkańców. Ich opisy znajdują się TUTAJ

zssss

BAZA PROPOZYCJI ZŁOŻONYCH W SPRAWIE ZMIANY NAZW ULIC [POBIERZ]

____________________________________________________________-

Ruszają konsultacje w sprawie zmiany nazw ulic

W ubiegłym roku Sejm RP uchwalił ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, nakładając na samorząd obowiązek dokonania zamian nazw w terminie roku od jej wejścia (tj. do 1 września 2017 r.). W związku z tym, także i Krosno Odrzańskie jest zobowiązane to uczynić. W przeciwnym razie Wojewoda, w ciągu trzech miesięcy od upływu ustawowego terminu zmieni nazwę z urzędu.

Chcąc, aby to mieszkańcy mieli wpływ na nazwę ulicy, na której mieszkają Urząd Miasta organizuje konsultacje społeczne. Jako pierwsi, w czwartek 18 maja wypowiedzą się krośnianie z ulic Obrońców Stalingradu i 40-lecia PRL. W konsultacjach mogą wziąć udział pełnoletni mieszkańcy danych ulic, którzy potwierdzą swoją tożsamość okazując dowód osobisty lub inny dokument umożliwiający identyfikację.

Pełen harmonogram spotkań konsultacyjnych prezentuje się następująco:

Ulica Data konsultacji Godziny Miejsce konsultacji Proponowane nazwy
Obrońców Stalingradu 18 maja 2017 r. 17.00-19.00 Skrzyżowanie z ul. Mieszka I, koło transformatora Słubicka
Unii Europejskiej
Obrońców
40-lecia PRL 18 maja 2017 r. 17.00-19.00 Skrzyżowanie z ul. Mieszka I, koło transformatora Osiedle Północne
Armii Czerwonej 25 maja 2017 r. 17.00-19.00 Skrzyżowanie               z ul. Piastów Armii Krajowej
Łochowicka
Wakacyjna
Armii Ludowej 25 maja 2017 r. 17.00-19.00 Skrzyżowanie              z ul. Piastów Spokojna
Powstańców Wielkopolskich
Marksa 1 czerwca 2017 r. 17.00-19.00 Parking przy Zamku Piastowskim Mennicza
Staromiejska
Żymierskiego 1 czerwca 2017 r. 17.00-19.00 Parking przy Zamku Piastowskim Głogowska
Trakt Książęcy
Walki Młodych 1 czerwca 2017 r. 17.00-19.00 Parking przy Zamku Piastowskim Mnichów
ZBOWiD 1 czerwca 2017 r. 17.00-19.00 Parking przy Zamku Piastowskim Zamkowa
22 Lipca 1 czerwca 2017 r. 17.00-19.00 Parking przy Zamku Piastowskim Rzeczna
Partyzantów 1 czerwca 2017 r. 17.00-19.00 Parking przy Zamku Piastowskim Kamienna
Świerczewskiego 8 czerwca 2017 r. 17.00-19.00 Parking przy dawnym budynku Komendy Powiatowej Policji Ks. Stanisława Garncarza
Nadodrzańska

UCHWAŁA W SPRAWIE PRZEPROWADZENIA KONSULTACJI SPOŁECZNYCH DOTYCZĄCYCH ZMIANY NAZW ULIC

ZARZĄDZENIE W SPRAWIE POWOŁANIA ZESPOŁU DO PRZEPROWADZENIA KONSULTACJI SPOŁECZNYCH W SPRAWIE ZMIANY NAZW ULIC

USTAWA o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej

ARTYKUŁ O MONECIE KROŚNIEŃSKIEJ CZ. 1 [POBIERZ]

ARTYKUŁ O MONECIE KROŚNIEŃSKIEJ CZ. 2 [POBIERZ]

___________________________________________________________________

W związku z uchwaloną 1 kwietnia 2016 r. ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej , Gmina Krosno Odrzańskie - jako jednostka samorządu terytorialnego – ma obowiązek – w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie tej ustawy (tj. do 2 września 2017 r.) – zmienić nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, upamiętniające osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny lub propagujące taki ustrój w inny sposób.

Rada Miejska w Krośnie Odrzańskim powołała specjalną, doraźną komisję do przeprowadzenia ww. zmian, którą kieruje Pan Bartosz Zaborowicz.
Komisja wytypowała do zmiany następujące ulice w Krośnie Odrzańskim:
1) Armii Czerwonej,
2) Armii Ludowej,
3) ZBOWiD,
4) 22 lipca,
5) 40-lecia PRL,
6) Obrońców Stalingradu,
7) Karola Świerczewskiego,
8) Żymierskiego,
9) Partyzantów,
10) Walki Młodych,
11) Karola Marksa.

W najbliższych tygodniach będzie przeprowadzana procedura konsultacyjna w tym zakresie z mieszkańcami ww. ulic. Planowany termin uchwalenia nowych nazw: do końca czerwca br.

Zostały również złożone do Instytutu Pamięci Narodowej wnioski o pomoc w weryfikacji nw. nazw ulic, co do których pojawiły się wątpliwości, czy należy je łączyć z ww. Ustawą:

1) Ulica 17 Pionierów (17 Pionierów, pierwszych osadników w mieście nad Odrą);
2) Ulica 20 lutego (20 Lutego, czyli nie data „wyzwolenia” Krosna Odrzańskiego, a jego zdobycia),

Odpowiedź powinna dotrzeć do Urzędu Miasta na przełomie marca i kwietnia br.

Komisja doraźna ds. zmiany nazw ulic, przy wsparciu historyków: Pana Jerzego Szymczaka i Pana Tomasza Struka, przeprowadziła analizę nazw historycznych i wypracowała wstępne, nowe nazwy zmienianych ulic. Poniżej zestawienie propozycji.

Nazwa ulicy do zmiany Propozycje wypracowane przez komisję

Armii Czerwonej

Marksa Mennicza
20 lutego Komisja zdecydowała o wystąpienie o opinię IPN
17 Pionierów Komisja zdecydowała o wystąpienie o opinię IPN

Szczegółowe informacje na temat zmienianych nazw oraz nowych propozycji zostaną zamieszczone w specjalnych materiałach informacyjnych, skierowanych w ramach konsultacji z mieszkańcami przez Radę Miejską.

Z dostępnych informacji wynika, że wpisy do KRS będą zwolnione z opłat, nie będzie też konieczności wymiany dowodów osobistych do czasu utraty ich ważności, do wymiany zaś będą m.in. mapy, szyldy, tablice, informacje na stronach internetowych, tabliczki z nazwami ulic czy pieczątki i papier firmowy w firmach. Gmina nie otrzyma na ten cel żadnych środków z budżetu państwa ani też nie może zapłacić np. za wymianę pieczęci w firmach.

W kwietniu br. rozpoczną się konsultacje z Mieszkańcami ulic, których nazwy będą zmieniane i to Oni zadecydują o ostatecznej rekomendowanej do przyjęcia przez Radę nazwie.