W długodystansowym wyścigu po unijne miliony Krosno Odrzańskie przeszło do następnego etapu. Do „mety” pozostało jeszcze jednak sporo. Projekt „Piastowskie dziedzictwo Świętej Jadwigi Śląskiej w Krośnie Odrzańskim” opiewający na kwotę 22 milionów złotych został pozytywnie oceniony pod względem formalnym i przekazany do oceny merytorycznej.

Cieszymy się bardzo, bowiem był to nasz najtrudniejszy dotąd projekt – mówi Anna Januszkiewicz – Naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Gospodarczego. – Samo studium wykonalności miało ponad 250 stron, do tego 83 strony wniosku i blisko 30 załączników w postaci oświadczeń, kosztorysów, opinii i pozwoleń. Bardzo łatwo było popełnić błąd – dodaje. – To niewątpliwie nasz sukces i dowód na to, że cały sztab ludzi zaangażowanych w przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej wykonał swoją pracę jak należy – komentuje Grzegorz Garczyński, zastępca burmistrza. Jedziemy dalej w peletonie, który niestety do mety dojedzie bardzo przetrzebiony. Wszystkie złożone projekty opiewają na kwotę ponad miliarda złotych, natomiast do rozdania jest zaledwie jedna trzecia tej kwoty.
Realizacja założeń tego wniosku będzie kamieniem milowym w turystycznym rozkwicie Krosna Odrzańskiego. Przypomnijmy, że w ramach projektu m.in. zostaną odbudowane skrzydła Zamku Piastowskiego i wyremontowany bunkier z czasów II wojny światowej. Zakupiony zostanie także sprzęt multimedialny, który współgrać będzie z nowoczesnym wyposażeniem sal muzealnych. Wieża kościoła p.w. św. Jadwigi Śląskiej zostanie zmodernizowana i udostępniona zwiedzającym. Mają także zostać przeprowadzone prace związane z zabezpieczeniem przeciwwilgociowym całego obiektu. W projekcie uwzględniono także remont nawierzchni przy kościele i odnowienie zabytkowych organów. Oba obiekty zostaną połączone spójnym szlakiem zwiedzania.