Projekt eUsług realizowany przez Gminę Krosno Odrzańskie wkracza w decydującą fazę. Rusza wdrażanie aplikacji, która umożliwi mieszkańcom kontakt z Urzędem Miasta z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie, pozwalając w ten sposób zaoszczędzić czas.

Projekt jest innowacyjnym na skalę województwa przedsięwzięciem, w ramach którego każdy z mieszkańców Gminy będzie miał indywidualne konto, za pomocą którego zagłosuje w budżecie obywatelskim, czy zapłaci podatki. Ponadto będzie miał możliwość sprawdzenia stanu opłat lokalnych, założenia i wysłania sprawy do Urzędu za pomocą udostępnionych formularzy oraz sprawdzania jej stanu załatwienia, złożenia deklaracji podatkowych i „śmieciowych”, rejestracji dziecka do szkół i przedszkoli czy też rezerwacji terminu ślubu. A to tylko niektóre z możliwości systemu. Jego atutem jest możliwość korzystania z wielu usług w jednym miejscu. Aplikacja składa się z kilku modułów, jak:
• eBOI - elektroniczne biuro obsługi interesanta, umożliwia klientowi załatwienie spraw w urzędzie bez wychodzenia z domu;
• ePłatności - odpowiada za dokonywanie płatności elektronicznych. W łatwy i szybki sposób można opłacić wszystkie należności;
• eZwiedzanie - moduł zawierający najciekawsze miejsca, obiekty, trasy i wydarzenia występujące w danej miejscowości;
• eAnalizy – moduł udostępniający analizy i raporty;
• eOdpady - moduł umożliwia zarejestrowanie licznika wody, sprawdzenie stanu i zgłoszenie awarii;
• ePowiadomienia - odpowiadają za przesyłanie powiadomień użytkownikom systemu.

Co ważne – nie trzeba będzie chodzić do urzędu, by sprawdzić na jakim etapie jest dana sprawa. Po zalogowaniu (każdy mieszkaniec będzie mieć możliwość założenia specjalnego e-konta) udostępniane będą decyzje w formie elektronicznej, a na życzenie realizowane będzie powiadamianie SMS o załatwionej sprawie, zaległościach lub innych sprawach urzędowych. W ramach e-usług będzie też działać moduł „usterka”, który daje możliwość zgłoszenia awarii, uszkodzenia infrastruktury na terenie Gminy Krosno Odrzańskie. Uruchomione zostanie także internetowe glosowanie w ramach kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego.

Aby się zalogować należy wejść na stronę https://euslugi.krosnoodrzanskie.pl i kliknąć ZALOGUJ. W przypadku gdy nie posiadamy jeszcze konta, należy kliknąć przycisk REJESTRACJA, wypełnić krótki formularz i postępować zgodnie z instrukcją.
Aby w pełni skorzystać z możliwości nowego systemu, zachęcamy do pobrania aplikacji mobilnej na platformę Android znajdującej się w Sklepie Play pod nazwą „e-Krosno Odrzańskie”.

W sierpniu odbędą się szkolenia dla mieszkańców Gminy Krosno Odrzańskie z zakresu korzystania z eUsług. O ich terminach będziemy informować na bieżąco.

Całkowity koszt powstania e-usług to 2,7 mln zł, z czego 2,3 mln zł zostało pozyskane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020, oś priorytetowa 2. Rozwój cyfrowy, działanie 2.1. Rozwój społeczeństwa informacyjnego.