Od 1 stycznia 2022r obowiązywać będzie nowy system naliczania opłat za odpady komunalne.

Deklaracja obowiązująca od 1 stycznia 2022r DRUK AKTYWNY

INSTRUKCJA WYPEŁNIANIA DEKLARACJI:

Wypełniając deklarację na rok 2022:

Część A. – zaznaczamy właściwy kwadrat z hasłem:

- „pierwsza deklaracja - data zaistnienia” w przypadku zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca lub wytworzenia na danej nieruchomości odpadów komunalnych i wpisujemy datę tego wydarzenia;

- „nowa deklaracja - data zmiany” – zaznaczamy w przypadku zmiany metody obowiązującej
od 1.01.2022 r. i wpisujemy taką datę. Wybieramy ten kwadrat również gdy zmiana danych będących podstawą ustalenia należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (np. zmiany ilości osób zamieszkałych w nieruchomości, przystąpienie bądź odstąpienie od kompostowania) i wpisujemy datę tej zmiany;

- „deklaracja korygująca - data korekty” - w przypadku zmiany danych niebędących podstawą ustalenia należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (np. zmiany adresu zamieszkania, nazwiska)
i wpisujemy datę tej korekty.

Część B. – 1) zaznaczamy krzyżykiem właściwe kwadraty czy to dot. osoby fizycznej (osoba indywidualna, mieszkaniec) czy osoby prawnej (spółdzielnia mieszkaniowa, wspólnota mieszkaniowa) itd.;

2) zaznaczamy właściwy kwadrat wskazując rodzaj podmiotu składającego deklarację;

3) wpisujemy dane osoby składającej deklarację.

Część C. – wypełniamy adres nieruchomości, na której powstają odpady komunalne.

Część D. – wpisujemy jeżeli adres siedziby lub adres do korespondencji jest inny niż w części C.

Część E.1. – wypełniamy oświadczając ile osób zamieszkuje daną nieruchomości, na której powstają odpady komunalne.

Część E.2. – obliczamy wysokość opłaty miesięcznej mnożąc liczbę osób zamieszkałych z części E.1. razy stawkę opłaty za osobę (tj. 31,00 zł/osobę).

Część E.3. – dotyczy właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym; zaznaczamy krzyżykiem kwadrat, jeżeli oświadczamy, że posiadamy kompostownik i kompostujemy bioodpady stanowiące odpady komunalne.

Część E.4. – wypełniają osoby, które złożyły oświadczenie w części E.3.; obliczamy wysokość opłaty miesięcznej uwzględniającej zwolnienie za posiadanie kompostownika i kompostowanie bioodpadów stanowiących odpady komunalne: jest to wynik odejmowania wysokości opłaty miesięcznej z części E.2.
i miesięcznej wysokości zwolnienia w kwocie 3,85 zł, dla właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, położonymi na terenie gminy Krosno Odrzańskie, kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym.

Część F. – załączniki, uwagi lub informacje dodatkowe – w przypadku gdy załączymy dodatkowe dokument wymieniamy ich rodzaj oraz ich ilość; wpisujemy w danej części ewentualne wyjaśnienia do deklaracji.

Część G. – uzupełniamy dane osoby składającej deklarację lub osoby reprezentującej; w tej części deklaracji dana osoba składa swój podpis.

Część H. – wypełnia pracownik Urzędu Miasta w Krośnie Odrzańskim.

Wyliczoną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi należy wpłacać
na dotychczasowy numer rachunku do 15 dnia każdego miesiąca, za wyjątkiem miesiąca stycznia 2022 r., za który opłatę należy uiścić do 15 lutego 2022 r.

INSTRUKCJA WYPEŁNIANIA DEKLARACJI