84 tysiące zebranych aluminiowych puszek – ten wynik budzi respekt. To jeden z efektów projektu realizowanego przez Gminę Krosno Odrzańskie przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.
Nagrody, zaangażowanie mieszkańców, nauka przez zabawę – to różne aspekty szeroko zakrojonej akcji ekologicznej, której przyświecał jeden cel. Przekonanie wszystkich, niezależnie od wieku, że segregacja śmieci to same korzyści. Dzięki ograniczeniu odpadów zanieczyszczających środowisko zmniejszamy zagrożenia dla zdrowia, wyrabiamy nawyki porządku, oszczędności i gospodarności, zmniejszamy zużycie surowców naturalnych, a w konsekwencji oszczędzamy, także pieniądze – mówi burmistrz Krosna Odrzańskiego, Marek Cebula.
Krośnieńskie Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Komunalne we wrześniu prowadziło spotkania ekologiczne we wszystkich szkołach gminy, Urząd Miasta podczas specjalnie zorganizowanych pikników edukował mieszkańców, rozdając przy okazji zgniatarki do plastikowych butelek. Podczas uroczystej gali podsumowującej konkurs "Zamień puszkę na rower" wręczono nagrody dla klas V oraz uczniów z największą ilością zebranych puszek. Wycieczkę do Ekoszkoła – ZZO Marszów, przedstawienie teatralne "Ala na tropach recyklingu" oraz zestaw gadżetów wygrała klasa V z Wężysk z wynikiem 26 344 puszek. Klasa Va z Zespół Szkolno - Przedszkolnego w Krośnie Odrzańskim zebrała 15 399 puszek i wygrała zestaw gadżetów oraz przedstawienie teatralne "Ala na tropach recyklingu". Rowery trafiły do dwójki uczniów, którzy zebrali ponad 10 tys. sztuk każde.Aleksander Kozłowki, prezes KPWK podkreślał podczas spotkań z młodzieżą, że wyselekcjonowane odpady stanowią wartościowe surowce wtórne, które po przetworzeniu zyskają „drugie życie” w takiej samej lub zupełnie innej postaci. Anna Januszkiewicz, Naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju w Urzędzie Miasta dodaje, że w aspekcie rosnących cen za wywóz niesegregowanych odpadów „recyclingowe” przyzwyczajenia przełożą się na konkretne korzyści finansowe. Do tego dochodzi element zmieniającego się prawa, które będzie już nie tylko zachęcało, ale wymagało segregowania.
Burmistrz Krosna Odrzańskiego zaznacza, że porządkowanie gospodarki odpadami postępuje w dobrym kierunku. Ponad rok temu wywozem śmieci zajęło się krośnieńskie KPWK. Sytuacja diametralnie uległa poprawie. Teraz przyszedł czas na wyrabianie dobrych przyzwyczajeń, które pozwolą płynnie przejść do obowiązku segregacji. Ważna jest nauka segregowania śmieci, poszerzanie świadomości ekologicznej mieszkańców, a także zwrócenie uwagi na korzyści, tak środowiskowe, jak i ekonomiczne płynące z selektywnej zbiórki odpadów. Kolejnym krokiem zaplanowanym do realizacji w 2020 roku będzie budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.