Ubiegłoroczna kampania „W Krośnie segregujemy radośnie”, której bohaterem był Ekoludek, uznana za jedną z najlepszych w Polsce w rankingu „Medialne Perły Samorządu” Dziennika Gazeta Prawna. Wyróżniony został także kwartalnik Most wydawany przez krośnieński magistrat.

 

Gala kongresu „Perły Samorządu” zorganizowana przez jedną z najbardziej poczytnych gazet w Polsce odbywała się on-line. W dobie pandemii nikt nie chciał ryzykować zarażenia gości, którzy z całego kraju mogliby przybyć na spotkanie. Nic więc dziwnego, że w wielu miastach Polski czekano z niecierpliwością na ogłoszenie wyników. Jak czytamy na stronie Gazety, „wizerunek gminy staje się obecnie jednym z istotnych elementów polityki lokalnej samorządu. Świadome i konsekwentne budowanie marki pozwala na zwiększenie konkurencyjności gminy, pozyskanie turystów oraz inwestorów, ale przede wszystkim kształtuje świadomość mieszkańców i wpływa na ich zadowolenie. Mnogość dostępnych narzędzi promocji oraz kanałów komunikacji sprawia, że kształtowana polityka staje się coraz ciekawsza, a tworzone przez samorządy produkty coraz bardziej pomysłowe.”

Właśnie o kreatywne, niesztampowe, wyróżniające się podejście chodzi – mówił Marek Cebula, Burmistrz Krosna Odrzańskiego tuż po ogłoszeniu wyników Medialnej Perły Samorządu. Jury wyróżniło ubiegłoroczną kampanię społeczną "W Krośnie segregujemy radośnie" za pomysłowość, a Informator Samorządowy MOST „zgarnął” wyróżnienie za szatę graficzną i dobór tematów, podkreślając  równowagę między różnymi dziedzinami życia społeczno-samorządowo-gospodarczego. To kolejne wyróżnienie dla magistratu za działania promocyjne i społeczne. Jestem niezwykle szczęśliwa, że uda nam się trzymać poziom – mówi Anna Januszkiewicz, Naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Gospodarczego. Stawiamy sobie poprzeczkę coraz wyżej, a sukcesy motywują nasz zespół do działania – dodaje.

Na kampanię społeczną realizowaną rok temu przez Urząd Miasta i Krośnieńskie Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Komunalnym składało się mnóstwo działań. Uczniowie klas piątych szkół całej gminy zbierali aluminiowe puszki. Wynik był imponujący, bo udało im się oczyścić teren z osiemdziesięciu czterech tysięcy takich odpadów. KPWK prowadziło spotkania ekologiczne we wszystkich szkołach gminy, Urząd Miasta podczas specjalnie zorganizowanych pikników edukował mieszkańców, rozdając przy okazji zgniatarki do plastikowych butelek. W mediach pojawiały się filmiki z Ekoludkiem, który segreguje śmieci. Wszystko miało na celu zwiększenie świadomości ekologicznej wśród mieszkańców Gminy, a realizacja projektu możliwa była dzięki pozyskaniu dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.