Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krośnie Odrzańskim informuje, że w okresie wiosennym ze względu na łagodną zimę zwiększyła się liczba występowania kleszczy.


Kleszcze to stawonogi, roznoszące wyjątkowo dużo zarazków i prawie niewidoczne. Nimfy kleszcza mają ok. 0,5 milimetra długości (są wielkości ziarna maku). Po znalezieniu żywiciela i opiciu się jego krwią zwiększają rozmiary nawet 200-krotnie. Ponieważ początkowo ma on tylko milimetr i w ślinie kleszczy znajduje się substancja znieczulająca, więc bywa niezauważony i żeruje na nas nawet 10-11 dni. Larwa kleszcza potrzebuje pokarmu (naszej krwi lub zwierzęcej), żeby przeobrazić się w nimfę, a ta by zmienić się w postać dorosłą, dojrzały kleszcz, żeby złożyć jaja. Większość kleszczy przeobraża się w postać dorosłą jesienią. Samce zwykle giną zimą, a agresywnym samicom udaje się doczekać wiosny. Aktywność kleszczy rozpoczyna się gdy temperatura przekroczy 8°C, zazwyczaj wraz z nadejściem wiosny i trwa do jesieni. W naszych szerokościach geograficznych możemy być narażeni na ugryzienie nawet w grudniu. Łagodna zima i wilgotne lato sprzyjają wysokiej rozrodczości i małej umieralności kleszczy, co powoduje zwiększenie tempa ich rozprzestrzeniania się. Kleszcze występują najczęściej na łonie natury, można je spotkać w lesie na łące, w okolicach jezior czy w parkach miejskich. Żyją w strefie przygruntowej, w miejscach lekko wilgotnych i obfitujących w roślinność. Znajdują się na spodniej stronie liści lub gałęzi, w pobliżu trawników i ścieżek, po których chodzimy. W czasie ukłucia kleszcze przekazują do krwi ludzi i zwierząt bakterie i wirusy, które mogą wywołać groźne choroby zakaźne takie jak: borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu.

Jak się chronić?
Najlepiej jeszcze przed wyjściem na spacer zadbać o osłonę antykleszczową. Nakrycie głowy (żeby się roztocze we włosy nie dostało), koszula z długim rękawem, pełne buty, długie spodnie, stosować środki odstraszające kleszcze i insekty, unikać wysokich traw, zarośli. Po powrocie do domu należy starannie obejrzeć całe ciało, szczególnie okolice dobrze ukrwione (głowę, szyję, pachy, pachwiny, zgięcia podkolanowe).
Jeśli znajdziesz kleszcza, trzeba go zaraz usunąć. Najlepiej zrobić to w rękawiczkach, pęsetą kosmetyczną o wąskich końcach tak, by usunąć pasożyta w całości. Należy jednak uważać, aby nie chwytać i nie ściskać pęsetą miękkiej części ciała kleszcza (w przypadku kleszczy dłużej żerujących jest ona wyraźnie nabrzmiała od pobranej krwi). Kleszcza chwytamy więc za twardą nasadę narządów gębowych, która tkwi bezpośrednio przy skórze. W aptece można kupić specjalne kleszczołapki, które są łatwe w obsłudze i działają na zasadzie pompki ssącej. Należy pamiętać, by miejsce po ugryzieniu zdezynfekować, choćby spirytusem salicylowym i umyć ręce. W razie wystąpienia zaczerwienienia należy udać się do lekarza