W najbliższy weekend rusza akcja Sprzątanie świata – Polska 2017. W tym roku przesłanie akcji to „Nie ma śmieci – są surowce”. Organizatorzy chcą w ten sposób zwrócić uwagę na to, że przedmioty, które potocznie nazywamy śmieciami, są w rzeczywistości surowcami. Nie mogą one kończyć jako „śmieci” - na składowisku, w lesie czy w rzece, ale poprzez segregację odpadów powinny z powrotem trafiać do wykorzystania, funkcjonując jako zasób w Gospodarce o Obiegu Zamkniętym (GOZ).

Podczas Akcji w całej Polsce odbywać się będą liczne działania informacyjne, edukacyjne, monitoring stanu środowiska, zbiórki telefonów komórkowych oraz opakowań oraz rzeczy „z drugiej ręki” do wykorzystania przez innych. Tradycyjnie nie zabraknie także sprzątania terenów publicznych.

Wszystkie informacje o akcji można znaleźć na stronie internetowej www.sprzatanieswiata-polska.pl i profilu fb/naszaziemia.

Fundacja Nasza Ziemia zaprasza wszystkich do udziału w akcji poprzez:
1. Propagowanie przesłania „Nie ma śmieci – są surowce”.
2. Monitoring stanu środowiska - partnerem tegorocznej Akcji jest serwis LocalSpot, który na co dzień dba o lokalną przestrzeń. Za pomocą aplikacji mobilnej lub portalu www.LocalSpot.pl można zgłaszać dzikie wysypiska. W tym celu wystarczy:
• wskazać lokalizację na mapie (w aplikacji mobilnej GPS podpowie aktualną)
• dodać zdjęcie i opcjonalnie opis
• wybrać właściwą kategorię, czyli „Akcja #SprzątanieŚwiata”
Dokładna instrukcja znajduje się pod adresem www.LocalSpot.pl/SprzatanieSwiata Każde takie zgłoszenie będzie widoczne w serwisie oraz natychmiast zostanie przesłane do Fundacji i właściwego
Urzędu Miasta. Dzięki temu, będzie można wspólnie z samorządami usunąć to, czego nie udało się posprzątać podczas Akcji.
3. Zbiórkę telefonów komórkowych i przekazanie ich Fundacji Nasza Ziemia. Pozyskane w ten sposób środki finansowe zostaną przeznaczone na wymianę starego sprzętu AGD na nowoczesny i energooszczędny w placówkach służących dzieciom i osobom starszym.
4. Udział w konkursach na interpretację hasła tegorocznej Akcji: plastycznego – dla przedszkoli i szkół podstawowych oraz fotograficznego dla wszystkich chętnych na profilu FB/naszaziemia.
5. Podejmowanie osobistych wyzwań, np. używanie własnych toreb idąc na zakupy czy segregowanie odpadó