Gmina Krosno Odrzańskie przyjazna środowisku. Taki tytuł w tym roku nadała kapituła, która obradowała w ramach zorganizowanego przez Gazetę Lubuską plebiscytu „Gmina na 6”. Nagrodą jest kampania promocyjna o wartości 15 tys. zł. To już kolejna edycja konkursu, którego celem jest wyłonienie i wypromowanie najprężniejszych gmin województwa lubuskiego oraz pokazanie ich wkładu w rozwój regionu.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku krośnieński samorząd zwyciężył w kategorii miejsca przyjaznego mieszkańcom. Burmistrz Marek Cebula postanowił iść „za ciosem” i poddać się weryfikacji na kolejnych płaszczyznach. - To dla nas nie tylko okazja do pochwalenia się naszymi dokonaniami, ale także możliwość sprawdzenia jak wypadamy na tle innych lubuskich samorządów oraz sposobność podpatrzenia pozostałych uczestników i korzystania z dobrych praktyk – podkreśla włodarz.
Kapituła konkursowa, przyznając Gminie zwycięstwo uznała, że Krosno Odrzańskie bryluje w rozwiązaniach związanych z ochroną środowiska. Racjonalne gospodarowanie zasobami, przeciwdziałanie zanieczyszczeniom, wprowadzanie nowoczesnych technologii zostało docenione na bazie konkretnych przykładów. W gminie zrealizowano projekt wodociągowo-kanalizacyjny za prawie 60 milionów złotych. Była to prawdziwa rewolucja, która pozwoliła nie tylko uniknąć kar środowiskowych, ale przede wszystkim umożliwiła zminimalizowanie negatywnego wpływu na otaczającą nas przyrodę przy jednoczesnej budowie np. wodociągu obiegowego. Powstanie nowoczesnego systemu odprowadzania ścieków i dostarczania wody spowodowało, że woda z kranu często ma lepsze parametry od butelkowanej. Nie ma rozwoju gospodarczego i turystycznego bez dbałości o środowisko – podkreśla Marek Cebula, który zaznacza, że zdaje sobie z tego sprawę równolegle z projektami inwestycyjnymi realizowane są cele ekologiczne. Nie ma wątpliwości, że nowoczesna, skanalizowana gmina jest atrakcyjnym miejscem dla potencjalnego inwestora. Dzisiaj nikt nie wybuduje nowego zakładu w regionie, gdzie nie ma zagwarantowanej dostawy odpowiedniej ilości wody i możliwości odprowadzania ścieków.

Samorządy stały i nadal stoją przed ogromnymi wyzwaniami – związany¬mi z dostosowaniem swojej infrastruktury do wymogów XXI wieku. W tym roku w gminie wprowadzono najnowocześniejszy w województwie system wywozu odpadów. Rozwiązania teleinformatyczne, wykorzystywanie GPS to tylko niektóre nowinki, które zagościły wraz ze zmianą operatora na KPWK. Każdy pojemnik został „zaczipowany” i przypisany do danej nieruchomości. Dzięki systemowi GPS, kierowca sprawdza – gdzie, a przede wszystkim czy przy posesji stoi pojemnik. Tak samo Urząd Miasta ma podgląd na to, jak wygląda realizacja ustalonego harmonogramu wywozu odpadów. Dzięki pozyskanym pieniądzom unijny zrewitalizowany zostanie park, a kolejnym krokiem będą inwestycje dotyczące np. wymiany ulicznych lamp ze standardowymi żarówkami na oświetlenie typu LED. To nie tylko oszczędność w gminnej kasie, ale także zwrot ku ochronie środowiska. W planach jest także pozyskanie dotacji na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do zasilania obiektów publicznych. Grzegorz Widenka, prezes Polska Press Oddział Zielona Góra – organizatora konkursu – podkreślał, że Krosno Odrzańskie zaskoczyło jury różnorodnością działań proekologicznych, ale również oryginalnym pomysłem na prezentację, podczas której o walorach środowiskowych gminy zaświadczała... „Wiosna”. Dodał, że członków kapituły najbardziej zaskoczyła informacja o współfinansowaniu przez gminę zakupu lekarstw dla pszczół. To wszystko sprawiło, że mimo sporej konkurencji, eksperci byli zgodni w swych ocenach i przyznali ten zaszczytny tytuł właśnie Krosno Odrzańskiemu. Tym samym gmina, jako jedyna, powtórzyła sukces sprzed roku zostając ponownie jednym z laureatów plebiscytu.

30739170 1667129233341717 3510640382952079360 n

30784651 1808420909209834 1426018685 n