Rada Miejska w Krośnie Odrzańskim Uchwałą Nr LVIII/467/18 z dnia 11 października 2018 r. nadała Panu Władysławowi Skrętemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Krosna Odrzańskiego za działania przynoszące Gminie Krosno Odrzańskie zaszczyt i przyczyniające się do rozsławienia dobrego imienia Krosna Odrzańskiego oraz za wyjątkowe zasługi w dziedzinach kultury, oświaty i nauki.

Pan Władysław Skręty jest mieszkańcem Krosna Odrzańskiego, emerytowanym nauczycielem, żonaty, ojciec dwóch synów. Ma 85 lat.Ukończył Liceum Pedagogiczne w Ośnie Lubuskim, trzyletnie Studium Nauczycielskie w Gorzowie Wlkp. oraz Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Zielonej Górze na kierunku wychowanie muzyczne uzyskując tytuł magistra.Pracę zawodową rozpoczął w 1952 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Krośnie Odrzańskim na stanowisku nauczyciela wychowania fizycznego, przysposobienia wojskowego i śpiewu.
W latach 1960-1986, będąc nauczycielem w Szkole Podstawowej nr 1 prowadził chór szkolny oraz zespół mandolinowy i wokalny działające przy tej szkole. Chór pod jego dyrygenturą brał udział w corocznych Wojewódzkich Przeglądach Chórów a capella organizowanych w Sulechowie, dwukrotnie zajmując pierwsze miejsce w ówczesnym województwie zielonogórskim. W nagrodę za zajęcie pierwszych miejsc chór, jako wyróżniony wystąpił podczas Wojewódzkiej Sesji Postępu Pedagogicznego w sali Teatru Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Jako laureat tych przeglądów wytypowany został do rejonowych przeglądów organizowanych w Lesznie i w Zielonej Górze.

W okresie tym chór szkolny pod dyrygenturą Pana Władysława Skrętego wielokrotnie uczestniczył w różnego rodzaju uroczystościach organizowanych przez Zakład Płyt Pilśniowych w Krośnie Odrzańskim
oraz Dom Pomocy Społecznej w Brzeźnicy i brał wielokrotnie udział w organizowanej przez władze Gubina Wiośnie nad Nysą. Ponadto chór wielokrotnie w latach tych uświetniał różnego rodzaju imprezy organizowane przez lokalne władze miejskie i oświatowe, imprez tych nie sposób wymienić.
Bardzo wymownymi faktami z tego okresu, świadczącymi o ogromnym zamiłowaniu i oddaniu sprawom kultury jest to, iż oprócz prowadzenia chóru szkolnego i zespołu wokalnego Pan Władysław Skręty prowadził równolegle chór nauczycielski i był nauczycielem instrumentu w Społecznym Ognisku Muzycznym w Krośnie Odrzańskim.
Pan Władysław Skręty przez wiele lat był członkiem Kwartetu Męskiego działającego
przy ówczesnym Krośnieńskim Domu Kultury i Klubie Garnizonowym, biorąc między innymi udział w 1969 r. w Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. Zdarzało się często, iż Kwartet Męski reprezentował Związek Nauczycielstwa Polskiego na uroczystościach kulturalnych organizowanych na terenie ówczesnego województwa zielonogórskiego.
Jako solista Pan Władysław Skręty reprezentował Krosno Odrzańskie w konkursach i festiwalach piosenki żołnierskiej (Krosno Odrzańskie, Zielona Góra, Wrocław - zajmował czołowe miejsca I,II, III) oraz
w Turnieju Miast Gubin – Krosno , Krosno – Gubin. W 2010 roku był nominowany do tytułu „Powiatowy Społecznik Roku”.
Za swą wieloletnią działalność kulturalną w tym okresie Pan Władysław Skręty został wyróżniony:
- Medalem Zasłużonego Działacza Kultury,
- Medalem Postępu Pedagogicznego,
- Złotą Odznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego,
- Odznaką Zasłużony Dla Województwa Zielonogórskiego,
- Złotym Krzyżem Zasługi,
- Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski,
- Krzyżem „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”,
- dwukrotnie Nagrodą Kuratora i dwukrotnie Ministra Oświaty,
- Nagrodą kulturalną Burmistrza Krosna Odrzańskiego,
- został wpisany do Księgi Zasłużony Nauczyciel Ziemi Krośnieńskiej.
Ostatnie lata swojej aktywności kulturalnej Pan Władysław Skręty poświecił chórowi parafialnemu działającemu przy parafii p.w. św. Jadwigi Śląskiej w Krośnie Odrzańskim.
Do roku 2000 był chórzystą śpiewającym tenorem, aktywnie włączającym się w proces dyrygowania, przekazując swoje cenne uwagi innym dyrygentom w tym ks. Zdzisławowi Przybyszowi, który w roku 2000 odszedł z tut. parafii, a dyrygenturę przekazał Panu Władysławowi Skrętemu.
Mimo nienajlepszego zdrowia, (jak się po latach okazało) ten wspaniały i skromny, a jednocześnie ambitny i pracowity pasjonat śpiewu chóralnego, przejmując z ogromną obawą pałeczkę dyrygenta chóru parafialnego, dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu, przygotowaniu zawodowemu, wiedzy i poświęceniu sprawił, iż chór parafialny w Krośnie Odrzańskim przeżył swoisty renesans.
Pełna zaangażowania praca dyrygenta zaowocowała tym, że chór parafialny rozszerzył swój repertuar
o pieśni świeckie, a także nagrał płyty CD z pieśniami sakralnymi. Chór uświetniał wszelkie uroczystości patriotyczno-religijne nie tylko w krośnieńskiej parafii, pozostając otwartym na zaproszenia do udziału
w organizowanych uroczystościach o różnym charakterze.
Najlepiej o dotychczasowym dorobku chóru świadczą skrzętnie uzupełniane zapisy wielotomowej kroniki chóru parafialnego, w której odnotowano ważniejsze wydarzenia z jego historii począwszy od chwili jego powstania aż do zakończenia jego działalności. Kalendarz imprez w ciągu roku był przeważnie bardzo bogaty, były wśród nich uroczystości cykliczne oraz pojedyncze wydarzenia, które najczęściej poprzedzał okres, indywidualnego przygotowania. Chór najczęściej prezentował pieśni kościelne, których charakter był bardzo różny w ciągu roku i dostosowywany do charakteru okresu liturgicznego.
Każdy występ chóru poprzedzony był wieloma próbami, które prowadził wyłącznie jego dyrygent
Pan Władysław Skręty. Jak ciężka była to praca świadczy fakt, iż próby chóru odbywały się dwa lub trzy razy w tygodniu, trwały po dwie godziny, a do tego dochodził także czas występów, które tylko potęgowały cykliczność spotkań chórzystów i aktywność dyrygencką Pana Władysława. Jedynym okresem wytchnienia dla dyrygenta
i chóru była przerwa wakacyjna trwająca od końca czerwca do połowy sierpnia w zależności od aktywności środowisk kombatanckich, innych lub zapotrzebowania Kościoła lokalnego. Kiedy pojawiały się potrzeby uświetnienia uroczystości kościelnych, czy patriotycznych w sierpniu lub we wrześniu okres wakacyjny ulegał skróceniu.
W Krośnie Odrzańskim chór parafialny istniał od 1979 r. a swą działalność, szczególnie w okresie ostatnich szesnastu lat, tj. od roku 2000 r. aż do jej zaprzestania, czyli do Świąt Wielkanocnych 2016 r., istniał tylko dzięki ogromnemu poświęceniu jego dyrygenta - Pana Władysława Skrętego, który nie tylko prowadził próby lecz przygotowywał partytury, własnoręcznie rozpisując pieśni na głosy oraz dbał o to, aby każdy chórzysta przychodząc na próbę otrzymał odpowiednio rozpisaną i przygotowaną dla niego pieśń. Świadczy to o tym,
iż ogrom czasu dyrygent poświęcał sprawom chóru także w domu rodzinnym.
Ważnym elementem jego pracy dyrygenta było zapraszanie chórzystów do własnego mieszkania na indywidualne próby i przesłuchania chórzystów, co wielokrotnie dyrygent praktykował, szczególnie z tymi chórzystami, którzy nie radzili sobie ze śpiewem, lub rozpoczynali swoją „karierę chórzysty”.
Prowadzenie chóru przez dyrygenta była to całkowicie społeczna pasja pozbawiona jakiegokolwiek wynagrodzenia, a chór parafialny za swoje występy także nie pobierał nigdy żadnego honorarium.
Ważniejsze wydarzenia z historii chóru parafialnego świadczące o dorobku pod dyrygenturą Pana Władysława Skrętego:
- nagranie pierwszej płyty CD z kolędami (10 kolęd) 16.12.2000 r.,
- nagranie drugiej płyty CD z pieśniami sakralnymi 30.06.2001 r.,
- udział w II Ogólnopolskiej Pielgrzymce Chórów i Orkiestr na Jasną Górę do Częstochowy w dniach 29-30.09.2001 r.,
- udział w dniu 05.10.2001 r. w Gubinie w III Polsko-Niemieckim spotkaniu chórów - organizator Pani Danuta Kaczmarek Dyrektor Gubińskiego Domu Kultury,
- coroczny udział od roku 2002 do 2014 r. we „Wspólnym kolędowaniu” chórów z diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej organizowanych w styczniu każdego roku w Kościele p.w. św. Mikołaja w Sulęcinie,
- udział wraz z chórem z Gubina w dniu 30.05.2004 r. w pielgrzymce do Neuzelle w Niemczech i śpiew obu chórów podczas uroczystej mszy św.,
- obchody rocznicowe 30-lecia istnienia chóru listopad 2009 r. obchodzone w Kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej i na Zamku Piastowskim z udziałem chóru z Sulęcina i wielu zacnych gości, byłych dyrygentów, księży, władz samorządowych Gminy Krosno Odrzańskie,
- udział w pielgrzymkach do Częstochowy, Lichenia, Rokitna, Góry św. Anny (Sanktuarium),
- uroczystości święceń kapłańskich lub zakonnych w parafii,
- msze święte za Ojczyznę oraz oprawa Bożego Ciała, wszystkie ważniejsze święta kościelne oraz msze św. imieninowe lub w rocznice święceń kapłańskich, uroczystości odpustowe parafialne i w sąsiednich parafiach, Dni Seniora oraz inne wydarzenia takie jak przeglądy kolęd, występy miejskie, rocznice patriotyczne za kresowian.

 

IMG_9891
IMG_9891
IMG_9892
IMG_9892
IMG_9894
IMG_9894
IMG_9895
IMG_9895
IMG_9896
IMG_9896
IMG_9898
IMG_9898
IMG_9899
IMG_9899
IMG_9900
IMG_9900
IMG_9901
IMG_9901
IMG_9904
IMG_9904