Od 10 maja osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności – wraz z opiekunami – będą mogły zaszczepić się w powszechnych punktach szczepień bez konieczności wcześniejszego umówienia wizyty. Takie osoby będą mogły przyjechać do punktu szczepień powszechnych i po zarejestrowaniu się oraz zakwalifikowaniu do szczepienia od razu przyjąć szczepienie.

Dodatkowo szczepienia będą mogły odbywać się też m.in. na warsztatach terapii zajęciowej, w zakładach aktywności zawodowej czy centrach i klubach integracji społecznej.

Punkty szczepień powszechne i populacyjne - co wybrać?

Żeby osoby z niepełnosprawnością mogły zostać zaszczepione bez rejestracji, muszą zgłosić się do powszechnego punktu szczepień (a nie populacyjnego). Jak znaleźć punkt szczepień dostosowany do obsługi osób niepełnosprawnych?

  1. Wejdź na stronę gov.pl/szczepimy się w zakładkę z mapą punktów szczepień.
  2. Poniżej wyszukiwarki znajdziesz dwa filtry z typem punktów - populacyjnym i powszechnym.
  3. Wybierz typ: powszechny.

Szczepienia będą mogły odbywać się również m.in. w:

  • środowiskowych domach i klubach samopomocy,
  • warsztatach terapii zajęciowej,
  • zakładach aktywności zawodowej,
  • centrach i klubach integracji społecznej.

Chodzi o ułatwienie dostępu do szczepień dla osób, które ze względu na niepełnosprawność mogłyby mieć problem z dotarciem do punktu szczepień. Będą mogły z nich skorzystać osoby ze szczególnymi potrzebami, w tym osoby z niepełnosprawnościami, ich opiekunowie oraz pracownicy tych placówek.

Proces zbierania zgłoszeń do szczepień powinien zorganizować kierownik podmiotu, którego uczestnicy wyrazili chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19.

Osoby z niepełnosprawnościami będą mogły być również objęte szczepieniami przez w innych miejscach, np. mobilnych jednostkach szczepiących oraz w drive thru.