Od dnia 16 września 2022 r. w punktach szczepień będą wykonywane  szczepienia przeciw  COVID-19 drugą dawką przypominającą . Będą wykonywane szczepionką o zaktualizowanym składzie dla wariantu Omikron stosowane wyłącznie w realizacji szczepień przypominających.

 

Możliwość stosowania szczepionek o zaktualizowanym składzie dla wariantu Omikron w przypadku podania pierwszej dawki przypominającej jest uzależniona od dostępności do szczepionki w punkcie szczepień.

Szczepionki zaktualizowane dla wariantu Omikron,  mogą być stosowane jako dawki przypominające u osób które ukończyły 12 r.ż. z zachowaniem co najmniej 3 miesięcznego odstępu od szczepienia podstawowego lub podania dawki przypominającej.

UWAGA! Szczepienia drugą dawką przypominającą zaleca się dla wszystkich osób, które ukończyły r.ż. i otrzymały co najmniej przed trzema miesiącami pierwszą dawkę przypominającą.

UWAGA! Ulega skróceniu z 4 miesięcy do 3 miesięcy dotychczas wymagany minimalny odstęp podania drugiej dawki przypominającej od pierwszej dawki przypominającej.

 Szczepienia można wykonać w :

- Zachodnie Centrum Medyczne - ul. Piastów 3, Krosno Odrz., tel. 516 453 849,   

- Ośrodek Terapii GRUNWALD - ul. Bohaterów WP 24, Krosno Odrz. tel., 68 420 04 14.                                         

Informacje dodatkowe:

- priorytetowo szczepieniami przypominającymi powinny być objęte osoby: które ukończyły 60 lat, ukończyły 12 lat z zaburzeniami odporności, ukończyły 12 lat z chorobami przewlekłymi obarczonych ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19 lub pogorszeniem choroby przewlekłej; personelu medycznego mającego bezpośredni kontakt z pacjentami lub materiałem zakaźnym lub narażonego na zakażenie wirusem SARS-CoV-2,

- w przypadku dostępności różnych preparatów mRNA, jako dawka przypominająca powinna być wybrana szczepionka o zaktualizowanym składzie dla wariantu Omikron,

- w sytuacji, jeżeli zaktualizowany preparat do szczepień przypominjących jest niedostępny należy użyć szczepionkę oryginalną Comirnaty (Pfizer-BioNTech) lub Spikevax (Moderna) w połowie dawki, wybierając preferencyjnie preparat, którym zrealizowano szczepienie podstawowe lub pierwszą dawkę przypominającą,

- w pierwszym szczepieniu przypominającym mogą być wykorzystywane szczepionki zaktualizowane z wariantem Omikron*, jak i szczepionki oryginalne mRNA, Nuvaxovid i Szczepionka COVID-19 Vaccine Janssen (Janssen-Cilag International NV) **.

- skierowanie na szczepienia przypominające są wystawiane z zachowaniem odstępu (minimum 90 dni) automatycznie przez system,

- w przypadku braku automatycznie wystawionego e-skierowania na szczepienie przypominające lekarz w punkcie szczepień może samodzielnie wystawić e-skierowanie na szczepienie osobom uprawnionym do szczepienia oceniając odstęp od ostatniego szczepienia (minimum 90 dni) oraz wiek pacjenta.