Niejednokrotnie w naszym codziennym życiu używamy określenia „obrona cywilna”. Ale czy wiemy co kryje się pod tym pojęciem? Temat wart jest uwagi, tym bardziej, że 1 marca obchodzimy Światowy Dzień Obrony Cywilnej ustanowiony w 1990 r.
Podstawowym zadaniem formacji jest monitorowanie potencjalnie niebezpiecznych zdarzeń, ocena ryzyka ich występowania, a w sytuacji zagrożeń podejmowanie działań zabezpieczających i ochronnych oraz przekazywanie komunikatów i informacji ostrzegających o prawdopodobieństwie ich wystąpienia w określonym czasie wraz z instrukcjami o sposobach postępowania.
Obrona cywilna to przede wszystkim zapewnienie ludziom, ich mieniu i środowisku bezpieczeństwa przed zdarzeniami mającymi znamiona katastrof naturalnych, czy awarii technicznych - podkreśla Krzysztof Pobiedziński odpowiedzialny w Urzędzie Miasta za zarządzanie kryzysowe i sprawy obronności. Dlatego tak ważne jest wyposażenia społeczeństwa w wiedzę i umiejętności ratownicze oraz udzielania pomocy w nagłych wypadkach, uświadomienie znaczenia ochrony ludności, środowiska i mienia, a także wykształcenie właściwych zachowań w sytuacjach zagrożeń.
Pierwszy dzień marca jest okazją do podkreślenia znaczenia obrony cywilnej, podnoszenia świadomości społecznej w tym zakresie oraz uznania wysiłku i dokonań wszystkich służb, inspekcji i straży, a także osób zajmujących stanowiska w obronie cywilnej, odpowiedzialnych za zwalczanie zagrożeń dla bezpieczeństwa mieszkańców Gminy Krosno Odrzańskie. W ten sposób identyfikowana obrona cywilna świadczy o jej humanitarnej istocie, odnoszącej się przede wszystkim do zapewnienia podstawowego poczucia bezpieczeństwa, obejmującego między innymi ochronę przed ewentualnymi, niebezpiecznymi skutkami klęsk żywiołowych, katastrof oraz innymi zdarzeniami powodowanymi siłami natury, czy celową działalnością człowieka.
Te zadania wykonywane są pod kierownictwem Burmistrza Krosna Odrzańskiego – Szefa Obrony Cywilnej Gminy Krosno Odrzańskie. W kierowaniu wspomaga Burmistrza wyspecjalizowana komórka organizacyjna Urzędu Miasta w Krośnie Odrzańskim, która w wykonywaniu swoich zadań współdziała z różnymi podmiotami, w tym z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi z terenu naszej gminy. Ta współpraca z druhami-ochotnikami od niedawna opiera się na nowym akcie prawnym, jakim jest ustawa z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych.
Największą siłą obrony cywilnej jest jej powszechność co oznacza, że wszyscy mieszkańcy gminy są uczestnikami tego systemu, mającymi realny wpływ na zapobieganie powstawaniu zagrożeń lub zwalczaniu ich skutków.
Więcej o obronie cywilnej realizowanej na terenie naszej gminy można dowiedzieć się w Informatorze Obrony Cywilnej Gminy Krosno Odrzańskie”, do pobrania TUTAJ.