KROSNO ODRZAŃSKIE - NASZE WALORY TURYSTYCZNE

MIASTO O WIELU OBLICZACH

Krosno Odrzańskie jest malowniczo położonym miastem w środkowo-zachodniej części województwa lubuskiego, w dorzeczu Odry, zaledwie 30 km od granicy polsko-niemieckiej. Gmina Krosno Odrzańskie zajmuje obszar 21.152 ha, który podzielony jest na 19 sołectw. 

HISTORIA, PONAD 1000 LAT TRADYCJI – TURYSTYKA HISTORYCZNA

Krosno Odrzańskie należy do grona najstarszych polskich miast. W 2005 r. minęło 1000 lat od pierwszej pisemnej wzmianki o mieście zapisanej w kronice Thietmara. Wśród zachowanych zabytków architektury szczególną rolę odgrywa Zamek Piastowski, w którego murach w XIII wieku przebywał Henryk Brodaty wraz z małżonką - księżną Jadwigą (od 1267 roku święta Kościoła Katolickiego). Bogata na przestrzeni wieków historia, nie okazała się łaskawa dla Krosna Odrzańskiego. Burzliwe dzieje miasta, groźne powodzie (1306 r., 1311r., 1317 r.) i pożary (1481 r., 1631 r., 1641 r.) niszczyły jego zabudowę i pozbawiły wielu pamiątek przeszłości. Spośród innych ocalałych zabytków architektury turyści mogą między innymi podziwiać kościół farny pw. św. Jadwigi Śląskiej, kościół pw. św. Andrzeja Apostoładawne kamieniczki starego miasta, fragment murów obronnych, późnogotycki kościół w Czetowicach i wiele innych. Krosno Odrzańskie jest także siedzibą polsko-niemieckiego Klastra Turystyki Historycznej.

Czy wiedzieliście że? Miasto organizuje od lat Turniej Rycerski o pierścień Księżnej Jadwigi Śląskiej, który przyciąga tłumy wielbicieli widowisk historycznych.

Czytaj więcej o historii miasta >>>

NIESKAZITELNA PRZYRODA, LASY, JEZIORA – TURYSTYKA PRZYRODNICZA

Ciekawa rzeźba terenu, występowanie licznych akwenów, duże zalesienie (47% pow.), a także dogodny układ połączeń drogowych sprawiają, że gmina Krosno Odrzańskie jest miejscem atrakcyjnym turystycznie. To kraina jezior, rzek i lasów. Charakterystyczne ukształtowanie powierzchni – liczne pagórki, wzgórza, doliny, mozaiki pól, łąk, stawów  i lasów zachęcają do pieszych i rowerowych wycieczek. Doskonałym miejscem do spacerów jest znajdujący się w górnej części miasta park Tysiąclecia, z którego promenady rozpościera się niezapomniany widok na pradolinę Odry oraz dolne miasto. Kwitnące tam róże, ocienione alejki i ławki dostarczą miłych wrażeń dla oczu i ducha oraz ukojenia dla ciała. Część gminy (275 ha) znajduje się na terenie Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego, utworzonego w 1996 roku. Park należy do Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego. Jest on swoistym skansenem rzeźby polodowcowej oraz cudownym miejscem na wędrówki.

Czy wiedzieliście że? Znajdujące się nieopodal Krosna Odrzańskiego jezioro Glibiel w Łochowicach zaliczono w 2020 roku do najczystszych w Polsce? Czytaj więcej: Czytaj artykuł: Jezioro Glibiel - jedno z najczystszych w kraju

RZEKA ODRA, PORT ODRZAŃSKI - TURYSTYKA WODNA, TURYSTYKA AKTYWNA

Rzeka Odra przepływająca przez Krosno Odrzańskie jest jednym z głównych ciągów żeglugi śródlądowej w Polsce. Wciąż rozwijająca się infrastruktura dotycząca tej majestatycznej rzeki powoduje, że cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem wśród turystów. Do dyspozycji turystów wodnych mamy m.in. pole namiotowe, przystań w porcie rzecznym oraz wypożyczalnia rowerów. U nabrzeża usytuowany jest port rzeczny, który wraz z Zamkiem Piastowskim i bulwarem spacerowym tworzy kompleks portowo – zamkowy. Spływy kajakowe są także możliwe na pobliskiej rzece Bóbr. Niezapomniane wrażenia gwarantowane.

Czy wiedzieliście że? W krajobraz miasta wplata się Odra, która dzieli Krosno na dwie części: dolne zabytkowe stare miasto i górne – centrum administracyjne i mieszkaniowe. Łączy je okazały, ponad stuletni most wzniesiony w 1905 roku – sto lat później w Krośnie Odrzańskim obchodzono hucznie jego urodziny. 

Czy wiedzieliście że? Miasto jest związane z rzeką i nie bez powodu największe jego święto - Rybobranie - odbywa się właśnie na terenach bulwaru portowego.

WĘDRÓWKI PIESZE, EKSPADY ROWEROWE, NORDIC WALKING – TURYSTYKA ROWEROWA, TURYSTYKA AKTYWNA

Infrastruktura turystyczna gminy Krosno Odrzańskie sprzyja także aktywnemu wypoczynkowi. Pobliskie jeziora w Łochowicach i Osiecznicy zachęcają do letniego relaksu na odnowionych plażach, na które można bezpiecznie dotrzeć licznymi ścieżkami rowerowymi. Liczne rzeki, jeziora i stawy hodowlane to raj dla wędkarzy. Okoliczne lasy, bogate w zwierzynę i runo leśne są doskonałym miejscem zarówno na udane polowanie, jak i grzybobranie. W okolicy znajduje się nieźle utrzymana sieć znakowanych szlaków pieszych a także do nordic walking.

Czy wiedzieliście żeW Krośnie Odrzańskim rozpoczyna się Polski Szlak Krzyżowców.

Czytaj więcej o szlaku: https://www.polityka.pl/galerie/1500061,1,szlak-krzyzowcow.read

oraz https://www.facebook.com/magiaszlaku/

LUBUSKI SZLAK WINA I MIDOU – ENOTURYSTYKA

Krosno Odrzańskie to także bardzo ważny punkt na Lubuskim Szlaku Wina i Miodu. Historię zobaczymy w Zamku Piastowskim, zaś winnice w mieście i jego okolicy. Na miejscu można nabyć wina, które powstały z winogron z naszej ziemi i pod naszym słońcem. Więcej informacji: www.odreagujwkrosnie.pl

Czy wiedzieliście że? Z podkrośnieńskich winnic pochodzą znakomite lokalne wina musujące, które od lat zdobywają liczne nagrody i trafiają również na stoły prestiżowych hoteli oraz winotek w kraju oraz zagranicą.

NOCLEG W TRANZYCIE DO/Z NIEMIEC

Położenie Krosna Odrzańskiego w pobliżu granicy z Niemcami umożliwia bardzo dogodne kierunki wyjazdów do tego kraju, w szczególności do Berlina, Poczdamu, Drezna, Szprewaldu, Cottbus, na Wyspę Tropikalną i na całe Dolne oraz Górne Łużyce.

Drogą krajową nr 32 możemy udać się do przejścia drogowego w Gubinku pokonując 36 km, a dalej drogą federalną (Bundesstraβe) nr 97 do węzła autostradowego nr 6 „Rogossen” na autostradzie nr 15 oddalonego o 76 kilometrów. Dalej można jechać bardzo wygodną trasą do Cottbus, Berlina, Poczdamu czy Drezna. Do Cottbus jest 35 km, do Berlina 155 km, do Poczdamu około 185 km zaś do Drezna 150 km. Drogą krajową nr 29 możemy dojechać przez Cybinkę do autostrady A2 (węzeł Świecko), którą po stronie niemieckiej przechodzi w autostradę nr 12 w kierunku Berlina. Do przejścia w Świecku mamy zaledwie 49 kilometrów, do Berlina około 150 km, a Poczdamu 173 km.

Czy wiedzieliście że? Naszą bazę noclegową możesz sprawdzić na naszej stronie turystycznej  www.odregujwkrosnie.pl 

KROSNO ODRZAŃSKIE - PO PROSTU ODREAGUJ !

Zawijając do Krosna Odrzańskiego żaden z turystów się nie rozczaruje. Miasto ma do zaoferowania liczne punkty gastronomiczne, hotelowe i usługowe. Niepowtarzalny klimat, wyjątkowe okoliczności przyrody i przyjazna atmosfera sprawiają, że wszyscy, którzy odwiedzą nasze miasto z chęcią powrócą tu w przyszłości. Bo Krosno Odrzańskie od razu urzeka. Warto tu spędzić kilka dni i zwyczajnie ODREagować!

Dla Państwa wygody, naszą ofertę turystyczną zamieściliśmy na osobnej stronie internetowej pod adresem: www.odreagujwkrosnie.pl. Można na nią także przejść klikając na poniższy banerek.

baner portalu odreagujwkrosnie